Евровизия 2018: Жребий за Полуфиналите

Днес в Лисабон беше изтеглен жребият за полуфиналите на Евровизия 2018. Две от четирите водещи на конкурса- Филомена Каутела и Силвия Алберто, представиха церемонията. Сред специалните гости бяха Йон Ола Санд, както и кметът на Киев, предишния град-домакин, Витали Кличко.

Участващите страни първоначално бяха разпределени в шест групи, след което бе определено в коя половина на кой полуфинал ще се състезава всяка от тях. България разчупи дългогодишната традиция и този път ще участва в Първия полуфинал на 8-ми май заедно с Беларус, Литва, Албания, Чехия, Белгия, Исландия, Азербайджан, Израел, Естония, Швейцария, Финландия, Австрия, Ирландия, Армения, Кипър, Хърватия, Гърция и Македония. Зрителите от Великобритания, Испания и Португалия ще могат да гласуват тогава.

Вторият полуфинал ще се проведе на 10-ти май. В него ще видим изпълнителите от Русия, Сърбия, Дания, Румъния, Австралия, Норвегия, Молдова, Сан Марино, Холандия, Черна Гора, Швеция, Унгария, Малта, Латвия, Грузия, Полша, Словения и Украйна. Тук Италия, Франция и Германия ще имат право на глас.

Както обикновено, по десет държави от всеки полуфинал ще се класират за Големия финал на 12-ти май.

Церемонията за теглене на жребия за полуфиналите бележи началото на още редица събития, съпътстващи организацията на конкурса. Докато градът Лисабон се подготвя усилено за домакинството си през май, можете да очаквате обявяването на още нови песни и изпълнители.

 

Споделете: