След като позна 8 от 10 класиращи се държави в първия полуфинал, режисьорът на конкурса за „Българската песен в Евровизия“ Станислав Терзиев е отново тук със своите прогнози и анализи за втория полуфинал. Вижте какво мисли той за шоуто, което вече видяхме по време на първата фестивална вечер и какви са очакванията му за днешния втори полуфинал.
Преди да дам прогнозите си за втория полуфинал, нека първо започна с обобщение на случилото се в първия полуфинал. „Присъедини се – JoinUs”, уникално стилно и силно начало с песента победител на Евровизия 2013, с най-съвременните ТВ технологии за визуализиране на ефирно излъчване и мултимедия за фон зад изпълнителите. Екипът от тонрежисьори на Евровизия направи перфектен звук и звуков баланс в ефир. Визитните картички, показващи знамената на държавите са по сценарий и заснемане на всяка една държавна ТВ, която е изпратила свой представител. Най-добрата визитка според мен беше на Сузи от Португалия. Единственото, което не ми хареса е, че водещата беше доста безвкусно/странно облечена.
Колкото до конкурсната програма. Първата песен в нея беше Армения – композиция, сочена от букмейкърите за победител в тазгодишното издание на конкурса. Арам не издържа на напрежението и още в първия куплет започна да пее откровено фалшиво. Добро осветление, но не е добре разкадровано заснемането. Има прекалено много огън и в крайна сметка се получава едно нищо от прекалено много пироефекти. Мултимедийните графики към края бяха силни и въздействащи. Според мен като цяло беше слабо представянето и недостатъчно за победа. В първия полуфинал имаше още участници, които се присъединиха в хора на фалшиво пеещите – Естония, Украйна, Белгия, Молдова, Португалия. Много се отличи Азербайджан – уникален глас има Дилара Казимова, все едно слушам Бьорк като си затворя очите. И тази година бяха стилни, грациозни и имаше много хармония в изпълнението им, определено искат пак да докарат Евровизия в Баку. Много силна балада и аранжимент. При Украйна „хамстера“ бяга ли бяга в ритъма на „Tick-Tock“. Идеята с колелото е хитра, очаквам я скоро на сцената на ТВ Планета, реализирана от някоя тяхна певица. Песента е със запомнящ се припев, но Мария пеене фалшиво. При Молдова – Кристина беше безвкусно облечена, а облеклото на балета в стил семейство Флинстоун – не се класираха за финала, но могат пък да извоюват челно място в класацията за най-лошо облекло. Такава класация има на Евровизия, дори България имаше „честта“ да бъде на трето място след Чехия и Унгария през 2009 със сценичните дрехи на Краси Аврамов. Но да се върнем към тази година. Безспорни суперлативи заслужава Черна гора. Това ще е новият хит на Балканите, стабилно пеене на Сергей Четкович и красиво решение като мултимедия на пода и момичето с кънките. Тук отнемам някоя точка за оригиналност, защото каране на кънки сме виждали и при Дима Билан през 2008-а. Графиките за фон зад изпълнителя също можеше да бъде далеч по-добри и креативни. От всички изпълнения обаче най-много ми хареса Холандия – ще е в челната петица на финала. Много приятно и мелодично кънтри. Няма напрежение, няма силови изпълнения с гласовете. Добра разкадровка, стилна мултимедия, впечатлението е все едно пред мен се прожектира филм. Видимо беше също, че най-добрата разкадровка, мултимедия и осветление имаха Швеция, Русия и Унгария. Русия са с най-доброто за вечерта сценично решение, а и близначките познати ни от детската Евровизия не мръднаха и тон встрани в изпяването на песента си. Унгария е с най-съвременната и модерна песен за конкурса. Андраш Калей завладява с пеене и присъствие на сцената. Сана Нилсен от Швеция си остана звездата на вечерта – обаятелна и завладяваща. Интересно впечатление прави, че беквокалистите на повечето песни са скрити някъде в тъмното и не разсейват с присъствието си. Ако България имаше представител, то беквокалите му щяха най-вероятно да имат претенциите да са и със специален акцент, за да се знае, че и те са били на голямата сцена, дори ако може и да ги показват повечко.
Относно резултатите голямата изненада в класирането за финала е Исландия. Валентина Монета с красивия си и нежен глас (много ми напомня за гласа на нашата изпълнителка от „Българската Евровизия“ Симона Сиванио) след две поредни години, чак на третата успя да получи зелена светлина за финала в събота. Валентина изпя страхотно песента си и спечели журитата и зрителите да и дадат достатъчно точки, за да е на финала. В същото време отпадането на Белгия е напълно заслужено. Много съжалявам за Сузи от Португалия – песента беше жива и публиката и се радваше най-много в залата, писана е сякаш за химн на Световно по футбол. За мен приятна изненада беше и жестът на организаторите към България. Въпреки това, че не участваме тази година, ние бяхме споменати и показани на 3 пъти – веднъж Азис от Евровизия в Атина, втори път изпълнението на Йоана в Белград. Всичко това се случи във видео представянето на „Eurovision Book Of Records“. Видяхме още Дидо и Балтазар с горящите грамофони.
Но стига толкова за първия полуфинал, днес идва време за втория. Според мен песните са с една идея по-слаби и не мога да кажа, че се открояват за победители в конкурса. Имаме извън конкурсната програма и представителка на Австралия – Джесика Маубой. Всяка година тази страна следи развитието на конкурса и също така се вълнуват както европейците от изхода на финала. От този полуфинал ще коментирам само песните, които са ми направили впечатление на репетициите. Норвегия има интересно сценично решение роял, лодка и на нея са се наредили 3 момичета, свирещи на цигулки. Грузия – ако някога България изпрати Белослава на Евровизия, то можете да видите как би изглеждало това още тази година. Парашута зад изпълнителите направо ме озадачава и притеснява. Чудя се какво ли иска да ни покаже автора на това сценично решение от Грузия – лош кич, парашут, грозна зелена рокля. Полша с облеклото си сякаш са дошли на фолклорен фестивал и то да представят Русия. Заложили са на еротичните елементи като например една девойка на сцената, която доста сластно чука в дървено хаванче, а на графиките млади момичета месят хляб, като хвърлят страстни погледи. Финландия се представя от млада група с потенциал за световна популярност сред учениците. Този тип музика се котира добре сега. Ирландия – цигулка, келтски танци и много еднообразна жълта мултимедия зад изпълнителите. Вокалистът на Швейцария е голям актьор и както си подсвирква, така и има шанса да закара страната си на финала. Австрия с представя от транссексуален изпълнител на име Кончита Вурст. Ако не се притесни ще си изпее песента перфектно. За мен Кончита е твърдо и непоклатимо в челните десет на финала. Гърция и Румъния са следващите по-силни песни. И двете имат потенциал да са хитове. Румъния залага на кръгло светещо пиано, а Гърция на скокове с батут и двете определено се открояват.
На финала минават според мен: Австрия, Гърция, Израел, Ирландия, Малта, Норвегия, Полша, Румъния, Финландия и Швейцария