Станислав Терзиев: „Много фаворити за победа тази вечер“

stanislav_terziev_baku_2012

Песенният конкурс Евровизия 2014 върви към своята кулминация. Тази вечер е финалът, след който Европа на музикалния трон на Европа ще се настани нов изпълнител. В предните дни от евровизионната седмица режисьорът в Българска национална телевизия Станислав Терзиев анализира ситуацията в полуфиналите, сега също е на линия с мнението си за финала.

Отново първо ще започна с обобщение на случилото се в четвъртък. Антрактите  на втория полуфинал бяха стилни и грабващи, много по-идейни от първия. Имаше подчертаната хармония между случващото се на сцената и това, което ставаше зад хората на сцената на големите LED екрани. На моменти ми заприлича все едно са събрали победителите от „Дания търси талант”. В конкурсната програма не ми направи впечатление някой да пее фрапиращо фалшиво или неуверено. Изненада ме класирането на Беларус, но то беше изключително заслужено. Момчето си изпя песента със самочувствието на победители и тази увереност им е донесе необходимите точки за финала при вота на зрители и журита. С обратен знак пък беше Грузия, която се присъединява към групата с Молдова за най-лошо и безвкусно облечени изпълнители на сцената. Вечерта на втория полуфинал определено като светлинни ефекти, графики и заснемане беше изцяло на Австрия и Словения. И двете песни бяха представени все едно са коронният номер в техен самостоятелен концерт. Много стилно и въздействащо. Трябва да се видят, за да се усети силата на въздействието им (Австрия, Словения). На Румъния „холограмното” появяване на Паула на сцената надмина и най-смелите ми очаквания за ТВ реализация на конкурсна песен. Подобни решения и реализации обикновено се подготвят за изпълненията извън състезателната програма, но Евровизия не стои на едно място, а се развива с всяка година.

Относно финала ще обърна повече внимание на изпълнителите от държавите, които не сме виждали досега на сцената, а именно представителите на „Големите 5“ и домакина Дания. Германия се състезава под номер 12 и според мен това е песен, която с нищо няма да се запомни, още повече, че е обградена от два от фаворитите – Австрия и Швеция.  Франция ги слагам в групата за най-лошо сценично облекло и сценично присъствие. Италианката Ема Мароне е облечена като за предстоящия концерт на ТВ Планета, иначе сценичното решение е много стилно и интересно. Под номер 19 Испания се представя от един от успешните участници в британския „X-factor“ Рут Лоренцо. Силна балада, много красив глас, стилна рокля, и страхотни графики, които се връзват с дъждовната тематика на песента – „Dancing In The Rain“. Ако има късмет е в десетката. Домакините от Дания по-скоро разочароват тази година. Песента им е имитация на типичните за бой банди от 90-е, песента им все едно съм я слушал вече, определено заглавието „Cliche Love Song“ е много на място. Накрая появата на червеният плат с изображение на певеца и надпис LOVE е пресолило доста нещата. Под номер 26 Великобритания ще закрива шоуто. Моли е облечена с доста красива и скъпа дизайнерска рокля. Много силно присъствие на сцената, красив глас, запомнящ се припев, сякаш е писана специално по евровизионните стандарти. Песен с много добри шансове да се окаже победител в края на вечерта.

Кой ще победи? Надали някой ще може да се наеме с категорична прогноза при тези изравнени сили, затова нека поставя на преден план полушеговито темата за началния ред на изпълнение. Ред е и за малко за нумерология. Дали ще бъде нещастно или късметлийско  „фаталното число” 13 за Швеция? Австрия изглежда имат предимство в това отношение, защото за магическата сила на числото 11 се говори от древни времена. В числото 11 има дълбок, космичен замисъл, който крие много загадки. Вибрация 11 носи голям енергиен потенциал със себе си. Така, че Виена – стягай се за празници тази нощ! Числото 24 на Холандия, 2+4=6, а 6 носи късмет (питайте учениците в училище). Дали състезателен номер 13 за Швеция ще направи Сана номер 1 или номер 11 за Кончита представителя на Австрия? Може пък Холандия под номер 24 във финала да грабне под носа на всички с кънтрито си големия кристален микрофон и да отнесе през 2015 година домакинството в Амстердам. Челните места според мен ще се заемат от Швеция, Холандия, Австрия, Великобритания, Армения, Унгария.

Колкото до Евровизия и България, аз много се надявам, че догодина БНТ и държавата ще намерят финансов ресурс, за да се осигури българското участие на 60-тото юбилейно издание на песенния конкурс на Евровизия. Има изпълнители, които са скептични и заявяват, че няма смисъл от участието ни на този европейски форум, но изобщо не си дават сметка, че гледаемостта на Евровизия е над 170 милиона зрители и това е огромна реклама за България и за тях самите. Това е сблъсък с реален музикален пазар на който можеш да бъдеш забелязан и при правилна работа да направиш едно чудесно и солидно CV пред световните музикалните продуценти. Може някои изпълнители да ги е страх от голямата отговорност и тежест, каквато представлява тази сцена евентуално слабо изпълнение, фалшиво тяхно пеене, но тогава по-добре е да не участват и да не коментират от позицията на лисицата в анекдота за киселото грозде.

КОМЕНТАРИ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *